Przygotowanie
Na etapie przygotowań do ludobójstwa sprawcy często używają specyficznego, pełnego eufemizmów języka. O planowanych zbrodniach nie mówią wprost i dosłownie (np. „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”), aby ukryć swoje prawdziwe intencje. Tworzone są armie, kupowana jest broń, szkolone są specjalne oddziały. W tym samym czasie społeczeństwo jest poddawane intensywnej indoktrynacji, by wzbudzić strach przed grupą ofiar, a ludobójstwo bywa przedstawiane jako konieczna samoobrona. Jeśli trwa konflikt zbrojny, to ludobójstwo bywa kamuflowane jako walki powstańcze, czy działania przeciw partyzantom. Aby zapobiec ludobójstwu, na tym etapie należy ogłosić międzynarodowy stan wyjątkowy. Inne rządy powinny stosować naciski dyplomatyczne i przygotować się do interwencji, aby zapobiec zbrodniom przeciwko ludzkości i ludobójstwu, które planują sprawcy.
„[…] wiem, że żaden, najbardziej kochający człowiek na świecie nie może zrobić, żeby człowiekowi nie było smutno, kiedy mu smutno. Może mniej, ale nie wcale.”
Magdalena Kicińska, „Pani Stefa”
Markus Lustig urodził się w 1925 r. w Nowym Sączu, dzielnicy żydowskiej. Pochodził z religijnej rodziny Ity Kanengisser i Jakuba Lustiga...