Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the acf domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/uprzedzu/10krokow.org/wp-includes/functions.php on line 6121

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-external-links domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/uprzedzu/10krokow.org/wp-includes/functions.php on line 6121
10 kroków - Etap 6 - Zofia Kossak-Szczucka - Humanity in action

„Rzeź milionów bezbronnych ludzi dokonywa się wśród powszechnego złowrogiego milczenia... Tego milczenia dłużej tolerować nie można... Kto milczy w obliczu mordu – staje się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia – przyzwala”

Zofia
Kossak-
Szczucka

Zofia Kossak-Szczucka

Etap 6 - Polaryzacja

„Rzeź milionów bezbronnych ludzi dokonywa się wśród powszechnego złowrogiego milczenia... Tego milczenia dłużej tolerować nie można... Kto milczy w obliczu mordu – staje się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia – przyzwala”

Zofia Kossak-Szczucka, ur. 10.08.1889 r., w Kośminie

Zofia Kossak-Szczucka urodziła się w znanej rodzinie artystów. Jako pisarka zadebiutowała powieścią „Pożoga” opisującą chłopskie nastroje rewolucyjne i wojnę bolszewicką. W dwudziestoleciu międzywojennym zaangażowała się w nurt prozy katolickiej. Jej teksty z lat 30-tych były przesycone niechęcią do Żydów i Żydówek i wzmacniały polaryzację bardzo już napiętych relacji etnicznych w Polsce. Od początku okupacji niemieckiej, Zofia Kossak-Szczucka angażowała się w konspirację i działalność charytatywną. Pomimo swojego religijnie motywowanego antysemityzmu, w sierpniu 1942 r., w obliczu masowej deportacji warszawskich Żydów i Żydówek do Treblinki, opublikowała swój „Protest!”. Miesiąc później założyła Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom, przekształcony później w „Żegotę”. Przeciwstawiła się postępującej polaryzacji i w obliczu wojny i Zagłady uznała nazistowskie Niemcy za wspólnego wroga, apelując publicznie do Polek i Polaków o nie przykładanie ręki do mordu Żydów i Żydówek. Jesienią 1943 r. została przypadkowo aresztowana i uwięziona w obozie Auschwitz-Birkenau, skąd w 1944 r. przewieziono ją do warszawskiego więzienia na Pawiaku. Została skazana na śmierć, jednak dzięki działaniu polskiego podziemia została uwolniona.  Po wojnie zamieszkała w Anglii, gdzie kontynuowała karierę pisarską. Po powrocie do Polski w 1957 r. współpracowała z prasą katolicką. Zmarła 9 kwietnia 1968 r. Pośmiertnie otrzymała Medal Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.

"Protest!" Ulotka autorstwa Zofii Kossak-Szczuckiej; źródło: Polona
"Protest!" Ulotka autorstwa Zofii Kossak-Szczuckiej;
źródło: Polona
Ruiny bramy Pawiaka, Autor: Thunderman 83; źródło: Wikipedia
Ruiny bramy Pawiaka,
Autor: Thunderman 83; źródło: Wikipedia
Warszawa, Muranów - teren dawnej dzielnicy żydowskiej; autor: Tomasz Cebulski
Warszawa, Muranów - teren dawnej dzielnicy żydowskiej;
autor: Tomasz Cebulski
Warszawa, Pomnik Bohaterów Getta, Autor: Tomasz Cebulski
Warszawa, Pomnik Bohaterów Getta,
Autor: Tomasz Cebulski
Więzienie Pawiak przed 1939 r., widok od ulicy Dzielnej, źródłó: "Tygodnik Ilustrowany", nr 41, 13.10.1906, s. 911
Więzienie Pawiak przed 1939 r., widok od ulicy Dzielnej,
źródłó: "Tygodnik Ilustrowany", nr 41, 13.10.1906, s. 911
Wiezienie Pawiak w 1864 r.; źródłó: D. Kobielski "Warszawa na fotografiach z XIX wieku", Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, Warszawa 1970, s. 122
Wiezienie Pawiak w 1864 r.; źródłó: D. Kobielski "Warszawa na fotografiach z XIX wieku",
Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, Warszawa 1970, s. 122

Polaryzacja

Używając nienawistnej propagandy ekstremiści dzielą ludzi, a tych, którzy nie są ich zwolennikami nazywają zdrajcami lub sympatykami wroga i głoszą zasadę: „Jeśli nie jesteś z nami, jesteś przeciwko nam”. Przez takie działania tworzą się zazwyczaj dwa obozy – osoby przeciwstawiające się i popierające rozwiązanie danego problemu społecznego. Proces polaryzacji bardzo często przyczynia się do wybuchu i eskalacji konfliktów społecznych. Osoby o umiarkowanych poglądach, będące członkami grupy sprawców mają największe możliwości powstrzymania ludobójstwa, dlatego też zwykle są aresztowane i mordowane jako pierwsze. Grupa dominująca ustanawia dla siebie nieograniczoną władzę wprowadzając stany wyjątkowe lub rządząc za pomocą dekretów, znosząc prawa i wolności obywatelskie. Grupa ofiar jest rozbrajana, by nie mogła się bronić i by grupa dominująca mogła przejąć pełną kontrolę. Aby nie dopuścić do polaryzacji należy wspierać grupy i organizacje działające na rzecz praw człowieka oraz wprowadzić międzynarodowe sankcje.


Jak historia tej osoby jest powiązana z opisywanym etapem?

Zofia Kossak-Szczucka swoimi tekstami i działalnością kulturalną w latach 30-tych przyczyniała się do wzmacniania napięcia pomiędzy Polakami żydowskiego i nieżydowskiego pochodzenia. Tego typu działania prowadziły do eskalacji konfliktów i pogłębiania polaryzacji postaw wobec Żydów i Żydówek. Jej początkowe antysemickie nastawienie zostało zweryfikowane w wyniku doświadczeń wojennych i obserwacji polityki nazistów. Zofia Kossak-Szczucka doświadczyła przemiany i od 1942 r. głośno sprzeciwiała się polaryzacji angażując się nie tylko słowem – opublikowała słynny “Protest!”, ale także podejmując konkretne działania, które doprowadziły do powstania Żegoty i udzielenia rzeczywistej pomocy wielu Żydom i Żydówkom.

Rada Pomocy Żydom “Żegota” – konspiracyjna organizacja społeczna utworzona w grudniu 1942 r. przy Delegaturze Rządu RP na Kraj, której zadaniem było organizowanie pomocy dla Żydów i Żydówek w okupowanej Polsce. Rada pomagała zdobywać fałszywe dokumenty np. metryki chrztu, udzielała pomocy finansowej, mieszkaniowej, lekarskiej, a jej członkowie pomagali także dzieciom żydowskim (Referatem Dziecięcym od 1943 r. kierowała Irena Sendlerowa). W czasie wojny Żegota była jedyną podziemną organizacją, która była prowadzona zarówno przez osoby pochodzenia żydowskiego, jak i nieżydowskiego, z wielu środowisk politycznych. Żegota została upamiętniona w Jad Waszem przez posadzenie w alei Sprawiedliwych poświęconego jej drzewka oliwnego.